Jak nabíjejí nabíječe Li-ion, Li-pol  

 

UPOZORNĚNÍ - Toto není žádný srovnávací test, závěr si musí udělat každý sám.

Pro zajímavost jsem změřil nabíjecí charakteristiky několika nabíječů, které jsem měl možnost vyzkoušet. Nabíjena byla vždy stejná sada 3 článků Liion proudem 1A.
Měření jsou provedena zapisovačem Hioki. Má dva galv. oddělené kanály s rozlišením 12bitů. Vzorkování bylo nastaveno na cca. 3x sec. Proud byl snímán přesným bočníkem 10 miliohm.

   
 

ISL330-6


 

 

JETI CHAR20

Poznámka: Nabíječ nabíjí na konečné napětí cca. 4,15V.

 

 

MZ

Poznámka: Graf končí při proudu cca. 80mA jako u ost. nabíječů automaticky.

 

 

SWALLOW

 

 

 

BEL 2000

Poznámka: Nabíječ po celu dobu nabíjení nabíjí stále stejným proudem, pouze v poslední fázi nabíjení je proud cyklicky přerušován. Zde potom dochází k výraznému překročení max. napětí aku až na 4,43V. Ve skutečnosti jsou hodnoty napětí i proudu ještě vyšší, protože nabíjecí proud není filtrován ( výstup spínacího stabilizátoru nemá kondezátor ) a dosahuje ve špičce až 2A.

Průběh nabíjecího proudu BEL 2000

Při nastaveném proudu 1A je špičková hodnota ve skutečnosti cca. 2,2A . 1dílek= 1A

 

SHARK 20

Poznámka: Měření zvlnění výstupního proudu (snímací odpor 10miliohm, tj. 10mV=1A ):
Nabíjení 0,1A - zvlnění proudu cca. 0,1 A, špička cca. 0,18A
Nabíjení 2A - zvlnění cca. 0,4 A
Nabíjení 5A - zvlnění cca. 0,4 A
Vybíjení 0,1A - špička cca. 0,6A
Vybíjení 2A - špička cca.3,5A

Na grafu je zpočátku vidět malé zvlnění. Vzniká při rozdílu vstup-výstup nabíječe cca. 0,6-1V ( v okamžiku kdy měnič přechází z funkce snižování napětí na zvyšování ) a dojde k rozkmitání regulace proudu. Obrázek je při nabíjecím proudu 2A. Oblast je ale velmi úzká jen několik desetin voltu.
Vybíjecí proud má sice impulzní charakter ( ? ), ale špičky nejsou tak velké, aby mohly běžné aku nějak poškodit.

 

 

Xpower B8080 - TOPMODEL

Poznámka: Měřen pouze 1 článek, viz. dále. Nabíječ nemá přesně pravoúhlou VA charakteristiku, napětí stoupá v celém průběhu nabíjení, které je tím pádem trošku delší než normálně.

Přístoj je velmi zajímavě obvodově řešen. Obsahuje 4 samostané nabíjecí obvody-měniče s galvanickým oddělením transformátory a tudíž není třeba žádných balancerů a omezovačů, protože každý článek je nabíjen zcela samostatně !!! Foto.
Je možné tedy nabíjet jakékoliv kombinace 4 článků (4x1, 2x2, 3+1), v krajním případě i bez vyvedeného servisního konektoru.

 

Závěr

Nabíječe, které zde nejsou uvedeny jsem neměl možnost osobně vyzkoušet. Děkuji těm, kteří mi některé z uvedených nabíječů zapůjčili.
Závěr z naměřených výsledků si musí udělat každý sám.

 

HOME - Hlavní strana