České slovní hodiny - word clock

 

 


Hodiny jsou velmi častým námětem pro amatérské konstrukce. Slovní hodiny jsou jedny ze zajímavých řešení, které jsou velmi oblíbené v zahraničí. Existuje mnoho variant. Protože se mi líbily svou neobvyklostí, pokusil jsem se tedy vytvořit jednoduchou českou variantu.

Zde je vidět velké množství variant.

Základní technické parametry:

  • Hodiny: 12 hodinový cyklus s minutami
  • LED diody : 210 ks RGB (WS2812)
  • Řízení jasu: automatické
  • Napájení: 5V / 0,2 až 0,8A podle jasu a zobrazeného času
  • Osazení: Arduino nano, RTC
  • Rozměry: 230 x 230 x 45 mm

Popis
Existují zahraniční varianty 12 hodinové, 24 hodinové, čvrthodinové a jiné. Já jsem zvolil 12hodinový cyklus s 60 minutami. To se mi nejvíce líbilo a podobalo se hovorovému oznámení času a také klasickým ručkovým hodinám.
Podle toho jsem zvolil rozložení slov. Velikost hodin určilo použití hotové skřínky z IKEA s názvem RIBBA 23cm. V té kvalitě a za tuto cenu je bezkonkurenční.


Stavba

V první variantě návrhu jsem uvažoval o použití jednobarevných diod a jejich spojení pro jednotlivá slova. Tato varianta by se sice vyznačovala nízkou spotřebou, ale bylo by zde hodně „drátování“, nebo složitý plošný spoj. Postupem času a vzhledem ke snadnější realizaci jsem použil pásky s programovatelnými RGB diodami WS2812B. Díky tomu se zapojení velmi zjednodušilo a je v podstatě i vhodné pro začátečníky. Problém u těchto hodin je spíše mechanická stránka věci.

Mechanickou konstrukci jsem zvolil takovou, aby nevyžadovala žádné speciální postupy a je možné ji realizovat bez použití nějakých obráběcích strojů i v běžné dílně ( domácnosti). Proto jsem díly pro montáž a stínící rám jsem vytiskl na 3d tiskárně.

 

Podklady pro výrobu :
schema
základna
rám 14x15
šablona led 15x
písmena
čelní maska
složení vrtstev
program

návod

PE 5 / 2019


 

 

HOME - Hlavní strana